6.30 - 8.00

Schodzenie się dzieci. Praca indywidualna w grupach, zabawy według zainteresowań
          z uwzględnieniem rozwoju procesów poznawczych. Kontakty indywidualne z rodzicami. Zabawa o wielostronnym ruchu.

8.00 - 8.20

Wspomaganie dziecka w rozwoju, ćwiczenia ogólnorozwojowe.

8.20- 8.30

Porządkowanie sali wg poznanych i umownych zasad. Przygotowanie do śniadania - wdrażanie i przyswajanie nawyków higieniczno - kulturalnych. Opanowanie umiejętności mycia rąk.

8.30-8.50

Śniadanie - dziecko uczy się i opanowuje umiejętności kulturalnego jedzenia (odpowiednia postawa siedząca przy stole podczas spożywania posiłków; ciche i spokojne śniadanie oraz wstawanie od stołu)

8.50 - 9.00

Czynności Higieniczne – mycie zębów.

9.00- 9.45

Swobodne działanie dzieci.

9.45- 10.00

Przygotowanie do zajęć- czynności fizjologiczno-higieniczne.

10.00- 11.00

Zajęcia wychowawczo - dydaktyczne w sali lub na powietrzu prowadzone wg planu miesięcznego -uwzględniające podział na grupy wiekowe. Stwarzanie sytuacji mobilizujących dzieci do wysiłku umysłowego ze szczególnym uwzględnieniem troski o zdrowie
          i bezpieczeństwo dzieci.

11.00 - 11.30

Zabawy dowolne w sali lub w ogrodzie, spacery w pobliżu przedszkola - zwracanie uwagi na zachowanie bezpieczeństwa

11.30 - 11.50

Swobodne działanie dzieci, zabawy indywidualne w kącikach zainteresowań.

11.50- 12.00

Przygotowanie do obiadu- czynności higieniczne. Wdrażanie dzieci do samoobsługi. Wyrabianie umiejętności prawidłowego korzystania z urządzeń sanitarnych.

12.00- 12.30

Obiad - praca nad prawidłowym posługiwaniem się łyżką i widelcem; zwrócenie uwagi na dokładne żucie pokarmów oraz przezwyciężanie niechęci do niektórych potraw. Dbanie o utrzymanie czystości na stolikach.

12.30- 12.45

Odpoczynek np. przy muzyce relaksacyjnej, bajce czytanej, słuchanej lub oglądanej na odtwarzaczach DVD, VHS.

12.45- 13.00

Rozchodzenie się dzieci które są w przedszkolu w systemie 5- godzinnym

13.00- 13.20

Łączenie obu grup. Swobodne zabawy np.(ruchowe, językowe, paluszkowe).

13.20- 13.25

Przygotowanie do podwieczorku- czynności higieniczne.

13.30 - 13.50

Podwieczorek - utrzymanie porządku na stolikach.

13.50 - 16.00

Jest to czas zabaw swobodnych dziecka przy niewielkim udziale nauczyciela. Podczas zabaw nauczyciel obserwuje dzieci i pracuje z nimi indywidualnie.
          Dzieci maja możliwość realizowania swoich zainteresowań, podejmują różnorodne aktywności i ćwiczenia. Nauczyciele wspierają dzieci w doskonaleniu umiejętności, umożliwiają im podjęcie aktywności w formie gier matematycznych, prac użyteczno – porządkowych, prowadzą pracę indywidualną z dzieckiem. Podczas pięknej pogody aktywnie spędzamy popołudnia w ogrodzie przedszkolnym Rozchodzenie się dzieci do domów. Rozmowy z rodzicami - przekazywanie informacji.

W ciągu całego dnia zwracanie szczególnej uwagi na zachowanie bezpieczeństwa

i zdrowia dzieci