• Adaptacja Małego Przedszkolaka

• MAMO! TATO! CHCĘ BYĆ PRZEDSZKOLAKIEM!

1. W początkowym okresie, o ile to możliwe, odbieraj dziecko wcześniej, ponieważ trzylatek ma inne poczucie czasu

i okres przebywania poza domem wydaje mu się bardzo długi!

2. Nie przeciągaj pożegnania w szatni, pomóż dziecku rozebrać się, pocałuj je, życz miłego dnia i wyjdź!

3.Nie zabieraj dziecka do domu przy rozstaniu, jeżeli zrobisz to choć raz, będzie wiedziało, że łzami może wszystko wymusić!

4. Nie obiecuj: jeśli pójdziesz do przedszkola, to coś dostaniesz. Kiedy będziesz odbierać dziecko, możesz  mu dać

malutki przezancik, ale nie może to być forma przekupywania!

5. Nie wymuszaj na dziecku, aby zaraz po powrocie do domu opowiadało, co wydarzyło się w przedszkolu,

to powoduje niepotrzebny stres!

6. Nigdy nie strasz dziecka przedszkolem!

7. Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze, postaraj się, żeby przez kilka dni odprowadzał je tato, rozstania z tatą są mniej bolesne!

8. Przyzwyczajaj do samoobsługi, pozwalaj dziecku samemu myć ręce, ubierać się i załatwiać potrzeby fizjologiczne!

9. Przygotuj dziecku wygodny strój do samodzielnego ubierania się, który można pobrudzić pastelami czy farbami!

PROSIMY!  Nie płacz przy dziecku i nie okazuj zdenerwowania - to się udziela!

PAMIĘTAJ!  Żegnaj i witaj swoje dziecko zawsze z uśmiechem!

POWODZENIA! yes